PROGRAM FUNDUSZE EUROPEJSKIE NA POMOC ŻYWNOŚCIOWĄ 2021-2027 WSPÓŁFINANSOWANY Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO PLUS PODPROGRAM 2024


Szanowni Państwo,
Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana przypomina, że zgodnie z zapisem w wytycznych IZ (Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej)
cyt. II. Dystrybucja żywności wśród osób najbardziej potrzebujących punkt 13.5
"Żywność dystrybuowana przez OPL/OPR w ramach realizacji Programu (w tym żywność
z darowizn w ramach projektu w Operacji IIa), jest wydawana nieodpłatnie. OPL/OPR wydające
żywność nie mogą pobierać od odbiorców końcowych jakichkolwiek opłat za wydawaną żywność
ani uzależniać wydania żywności od jakichkolwiek świadczeń na rzecz OPL/OPR.
W umowach/wytycznych przekazanych OPR/OPL zawarte zostaną zapisy o nieodpłatnej dystrybucji
przez OPL/OPR żywności oraz zobowiązujące OPR/OPL do niepobierania od odbiorców końcowych
jakichkolwiek opłat za wydawaną żywność ani uzależniania wydania żywności od jakichkolwiek
świadczeń na rzecz OPL/OPR."
Zwracamy uwagę aby przestrzegać zapisy zawarte w Wytycznych do FEPŻ 2021-2027 Podprogram 2024. Prosimy również o przekazanie tej informacji beneficjentom ostatecznym.

Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że trwa nabór Organizacji Partnerskich o zasięgu Lokalnym w Programie Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2024.
Poniżej zamieszczony:
- wzór deklaracji uczestnictwa OPL (dotyczy nowych Organizacji Partnerskich Lokalnych, które nie realizowały Podprogramu 2023)
- wzór aktualizacji informacji o potencjale OPL (dotyczy Organizacji Partnerskich Lokalnych, które realizowały Podprogram 2023)
W nawiązaniu do "Wytyczne Instytucji Zarządzającej (MRPiPS) dla Instytucji Pośredniczącej i beneficjentów-organizacji partnerskich dotyczące działań realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc
Żywnościową 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus – Podprogram 2024" poniżej zamieszczam wzór DEKLARACJI UCZESTNICTWA ORGANIZACJI PARTNERSKIEJ LOKALNEJ W PROGRAMIE FEPŻ 2021-2027 PODPROGRAM 2024
Uzupełnioną deklarację uczestnictwa OPL/aktualizację informacji o potencjale OPL wraz z pieczątkami i podpisami osób uprawnionych do reprezentacji OPL w dwóch egzemplarzach proszę przesłać na adres korespondencyjny:
Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana
92-320 Łódź, ul. Niciarniana 49E
z dopiskiem (FEPŻ 2021-2027 Podprogram 2023)
Ponadto skan uzupełnionej deklaracji OPL/aktualizacji informacji OPL wraz z pieczątkami i podpisami osób uprawnionych do reprezentacji OPL przesłać na adres e-mail: mariusz.kania@bankizywnosci.pl
Wszelkie szczegółowe informacje na temat Programu znajdują się na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2024
Zapraszamy zainteresowane podmioty do składania deklaracji lub aktulizacji.
O przystąpieniu do realizacji Podprogramu decydować będzie kolejność zgłoszeń.
W Programie FEPŻ 2021-2027 Podprogram 2023 mogą Państwo planować zwiększoną liczbę osób w stosunku do PO PŻ 2014-2020 Podprogram 2021 Plus.
WAŻNE
PROSZĘ O POBRANIE ODPOWIEDNIEGO PLIKU DOSTOSOWANEGO DO RODZAJU WYDRUKU "KOLOR" LUB "MONO"

Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana jako Organizacja Partnerska Regionalna [OPR], który razem z Federacją Polskich Banków Żywności [OPO] oraz współpracującymi Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi [OPL] odpowiada za dystrybucję artykułów spożywczych i działania towarzyszące w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2024, który jest współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Cel programu:
- przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnienie działań towarzyszących, mających na celu wspieranie ich włączenia społecznego.
Zadania i działania realizowane w programie:
- Organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych;
- Racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPR oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym;
- Bezpłatne przekazanie artykułów spożywczych osobom potrzebującym (ubogim, rodzinom wielodzietnym, osobom w kryzysie bezdomności, migrantom – zgodnie z art. 7 Ustawy o pomocy społecznej), zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej;
- Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu ich włączenie społeczne;
- Przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez udostępnianie osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn.
Więcej na temat uzyskania pomocy żywnościowej i możliwości uczestnictwa w działaniach towarzyszących na stronie: www.fepz.bankizywnosci.pl
W ramach FEPŻ realizowanego w roku kalendarzowym 2025, Bank Żywności planuje dystrybucję 1 721 ton żywności do ok. 45000 osób potrzebujących z województwa łódzkiego.
Bezpośrednią dystrybucję żywności będą wspierały organizacje partnerskie lokalne, których lista kontaktowa zostanie udostępniona po podpisaniu umów na realizację programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) Podprogram 2024.
Dodatkowo Bank Żywności będzie realizował działania towarzyszące wśród osób potrzebujących mające na celu wspieranie ich włączenia społecznego:
- Warsztaty edukacyjne z zakresu dietetyki oraz niemarnowania żywności.
- Cykle edukacyjne tematyczne
- Dyżury konsultacyjne z zakresu dietetyki
Grupa docelowa:
- Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza kryterium dochodowego wskazanego przez Instytucję Zarządzającą.
Więcej o sposobie kwalifikacji do programu na stronie: https://fepz.bankizywnosci.pl/kwalifikacja-do-programu/
Przewidziane efekty i rezultaty:
- zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację działań towarzyszących, takich jak: warsztaty edukacyjne oraz doradztwo indywidualne w zakresie dietetyki, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz integracji społecznej.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Skargi dotyczące sposobu realizacji programu oraz dystrybucji artykułów spożywczych można składać do Federacji Polskich Banków Żyzności na adres e-mail: fepz@bankizywnosci.pl lub do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej informacji o programie oraz sposobie jego realizacji na stronie internetowej www.fepz.bankizywnosci.pl oraz na Mediach Społecznościowych Federacji Polskich Banków Żywności:
Banki Żywności - ???? Banki Żywności realizują program... | Facebook Federacja Polskich Banków Żywności na LinkedIn: #funduszeue #funduszeeuropejskie #bankiżywności


Wytyczne na Podprogram 2024 oraz aktualizacje wytycznych znajdują się w plikach poniżej.

POMOC ŻYWNIŚCIOWA
W ramach programu każda osoba skierowana do pomocy żywnościowej może otrzymać BEZPŁATNIE min. ok. 40 kg artykułów spożywczych w formie kilku paczek żywnościowych.
Zestaw artykułów spożywczych w ramach Podprogramu 2024
Nazwa artykułu spożywczego FEPŻ | Maksymalna ilość sztuk/kg na osobę |
Groszek z marchewką | 5 szt. / 2 kg |
Koncentrat pomidorowy | 7 szt. / 1,12 kg |
Dżem truskawkowy | 5 szt. / 1, 5kg |
Makaron jajeczny świderki | 6 szt. / 3 kg |
Mąka pszenna | 4 szt. / 4 kg |
Płatki owsiane | 3 szt. / 1,5 kg |
Kawa zbożowa rozpuszczalna | 2 szt. / 0,4 kg |
Mleko UHT | 7 sz. / 7 l |
Ser podpuszczkowy dojrzewający | 3 szt. /1,2 kg |
Szynka wieprzowa mielona | 5 szt. / 1,5 kg |
Szynka drobiowa | 5 szt. /1,5 kg |
Pasztet wieprzowy | 4 szt. /0,64 kg |
Szprot w oleju | 5 szt. /0,85 kg |
Cukier biały | 4 szt. / 4 kg |
Miód nektarowy wielokwiatowy | 2 szt. /0,8 kg |
Olej rzepakowy | 4 szt. /4 l |
Fasolka po bretońsku | 4 szt. / 2 kg |
Przypominamy również, że zgodnie z treścią punktu B II 13.2 Wytycznych
"... W uzasadnionych sytuacjach, (np. ze względu na stan zdrowia lub indywidualne potrzeby żywieniowe) dopuszcza się zamianę artykułu spożywczego na inny, wchodzący w skład zestawu, w odpowiedniej proporcji
lub zwiększenie liczby opakowań określonych artykułów spożywczych, o ile OPR/OPL posiada takie możliwości.
W przypadku rodzin z dziećmi i osób starszych dopuszcza się zwiększenie liczby opakowań artykułów spożywczych odpowiednio do potrzeb rodzin i możliwości OPR/OPL... "
ODBIORCY POMOCY ŻYWNOŚCIOWEJ I DZIAŁAŃ TOWARZYSZĄCYCH:
Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające:
- kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693)
- kryterium dochodowe wynoszące 2 676,50 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 2 180,95 PLN dla osoby w rodzinie.
Pomoc mogą uzyskać osoby najbardziej potrzebujące, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej oraz osoby w kryzysie bezdomności zakwalifikowane przez placówki świadczące pomoc osobom bezdomnym.
W sprawie składania przez osoby najbardziej potrzebujące uwag lub skarg, dotyczących sposobu realizacji dystrybucji prosimy o kontakt:
Bank Żywności w Łodzi im. Marka Edelmana
adres: 92 – 320 Łódź ul. Niciarniana 49E
Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych OPL, przy współpracy z OPL i OPS:
- warsztaty kulinarne;
- warsztaty dietetyczne;
- warsztaty niemarnowania żywności,
- inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących
Działania towarzyszące mogą odbywać się w formie stacjonarnej.
Działania realizowane są w siedzibie organizacji biorącej udział w Podprogramie lub w miejscu wyznaczonym przez organizację na rzecz podopiecznych, którzy zostali zakwalifikowani do otrzymania pomocy żywnościowej, w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Terminy oraz miejsca realizacji warsztatów znajdują się w zakładce poniżej.
Działania realizowane przez Organizacje Partnerskie Lokalne na rzecz podopiecznych to:
- włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych, np.: zajęcia aktywizujące i wspólne inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej, zmierzające do wyjścia z ubóstwa;
- grupy wsparcia dla różnych kategorii osób w trudnej sytuacji (np. osoby starsze, matki z dziećmi, osoby samotne);
- pomoc towarzysząca niezbędna do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych – osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej);
- pomoc w utrzymaniu higieny osobistej osobom bezdomnym;
- wsparcie psychologiczne/terapeutyczne osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Do udziału w działaniach towarzyszących ma prawo każda osoba, która otrzymała skierowanie z OPS do odbioru wsparcia żywnościowego w ramach FEPŻ 2021-2027 Podprogram 2024 oraz osoba w kryzysie bezdomności zakwalifikowana przez placówkę świadczącą pomoc osobom bezdomnym.
Konieczna jest współpraca z OPS w zakresie rzeczywistych potrzeb objęcia wsparciem działaniami osób, które korzystają z FEPŻ. Działania nie mogą się pokrywać z działaniami prowadzonymi w ramach innych funduszy unijnych (EFS i PROW) w danym województwie, ale muszą być z nimi komplementarne.